Сучасні технології Вашого бізнесу
Працюємо з 2006 року
(093) 541-76-76

Коли почнуть накладати штраф за невиконання "мовного закону"?

04 травня 2021 р.
Коли почнуть накладати штраф за невиконання "мовного закону"?

Секретаріат уповноваженого із захисту державної мови може здійснювати позапланові заходи контролю щодо порушень мовного закону.
Для початку власники чи керівники закладів, мали б провести для своїх співробітників роз’яснювальну роботу щодо норм 30-ї статті Закону про мову.

Стаття 30 Закону №2704-VIII «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (далі – «мовного» закону) передбачає, що обслуговувати споживачів потрібно українською. Це стосується підприємств усіх форм власності та фізичних осіб – підприємців. Вони повинні надавати інформацію про свої товари та послуги державною мовою.
Ця норма починає діяти 16.07.2022 року! Усі, хто реалізує товари або послуги через сайт, повинні перейти на українську вже з 16.01.2021 року. Горобець - поштовий помічник.

До таких сайтів належать:

  • інтернет-магазини або каталоги продукції, за якими можна щось замовити;
  • інтернет-сайти будь-яких компаній, де можна замовити послуги онлайн.
  • Решта сайтів і навіть сторінки в соціальних мережах компаній повинні перейти на українську мову.
  • сайти ЗМІ;
  • офіційні сторінки бізнесу в соцмережах;
  • інформаційні сайти;
  • сайти державних органів.

Версії іншими мовами, наприклад, російською або англійською, можуть бути, але тільки паралельно з версією державною мовою.
Українська версія сайту повинна бути за обсягом і змістом не меншою за версію іншою мовою та завантажуватися за замовчанням для користувачів України.


На сайтах іноземних компаній, які продають в Україні свої товари та послуги і мають представництва, повинно бути достатньо інформації, щоб користувач розібрався, що виробляє компанія, і для зрозумілої навігації користувача та розкриття мети діяльності підприємства.

А що з мобільними додатками?
Мобільні додатки, які можна завантажити на території України, теж повинні мати український інтерфейс. Це не означає, що додаток повинен завантажуватися українською. Але надавати можливість користувачу обирати українську мову.

Що загрожує за порушення закону?
Спеціальний орган – секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови – перевірятиме, як компанії виконують мовні вимоги.


Його співробітники розглядатимуть скарги, складатимуть протоколи порушень і каратимуть за них. На перший раз підприємець отримає попередження, а якщо продовжить порушувати протягом року (системний характер порушень) – може отримати штраф на суму від 3400 грн до 6800 грн. Норма почне діяти вже від 16 січня 2021 року.


Статті, що передбачають штраф за недотримання норм «мовного» закону, також додали до Кодексу України про адміністративні правопорушення. Ці зміни набудуть чинності з 16 липня 2022 року. Тоді й інші контролювальні органи зможуть перевіряти дотримання закону і штрафувати за його невиконання.
Поки не зрозуміло, як саме будуть виявляти й фіксувати такі порушення. Найімовірніше, вибірково та за скаргами.